“Bağımsızlık Köyünde Değişim Seninle Mümkün” Projesi Temel Atma Töreni Gerçekleşti

18.11.19

İstanbul Valiliğinin ortak olduğu ve İstanbul Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Bağımsızlık Köyünde Değişim Seninle Mümkün” adlı projenin temel atma töreni 6 Kasım 2019 günü gerçekleşti.

Törene, İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin ÖZDEMİR; Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN; Eyüpsultan Kaymakamı İhsan KARA; İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Kenan DOĞAN ve Ömer Faruk YILDIRIM; Eyüpsultan Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Dayanışma Derneği; projenin destekçisi İstanbul Kalkınma Ajansı yetkilileri ve vatandaşlar katıldılar.

“Bağımsızlık Köyünde Değişim Seninle Mümkün” Projesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yürütücülüğünde, İstanbul Valiliği ve Eyüpsultan Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Dayanışma Derneği ortaklığında, Eyüpsultan Belediyesi iştirakiyle hayata geçirilmiştir.  Kurulacak köyde rehabilitasyon çalışmalarının yürütüleceği idari ofisler, atölye çalışmalarının yürütüleceği 4 adet bungalov ve sera alanı yer alacak olup bağımlılığın rehabilitasyonunda terapi bahçelerinin iyileştirici özelliğinden yararlanılması hedeflenmektedir. Tarım için ayrılan alanda denetimli serbestlik tedbiri kapsamına giren suçlara karışmış kişilerin meyve ve sebze yetiştirerek bir canlının büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamaları, bu yolla sorumluluk bilincinin gelişmesi amaçlanmaktadır. Yükümlülere organik tarım, meyve ve sebze yetiştiriciliği gibi alanlarda eğitimler verilecek, sertifika alacak kişilerin girişimcilikleri ve istihdam edilmeleri desteklenecek, üretilen meyve ve sebzeler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Kurulacak yaratıcı drama, gıda-yemek, çiçek aranjmanı, müzik gibi atölyelerde ise kişilerin yeni deneyimler kazanmalarına ve kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine imkân sağlanacaktır. Hayata geçirilecek tüm faaliyetlerle suça neden olan temel etmenlere etki edilerek yeniden suç işleme riskinin azaltılması amaçlanmaktadır.

 

parasal çözümler