AB-Asistan Projesi Çoğaltıcı Etkinliği İstanbul’da Gerçekleştirildi

17.08.18

AB-Asistan, Bakıma İhtiyaç Duyan Bireylerin Profesyonel Kişisel Asistanları için Avrupa Yeterlilikleri Çerçevesinde Mesleki Eğitim Müfredatının Geliştirilmesi adlı proje, Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İş birliği başlığı altında hazırlandı. İspanya Ulusal Ajansı tarafından fonlanan projenin başvuran kurumu PREDIF-IB’dir. Proje ortakları; Türkiye’den İstanbul Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü, Romanya’dan H-Foundation, İtalya’dan Pragma Engineeringsrl, Litvanya’dan Asociacija “Iniciatyvutinklas” ve İspanya’dan Media Creativa 2020’dir.

Projeyle engelli bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için bir araç olan kişisel bakım asistanlarının yeterliliklerinin tanımlanması, eğitim müfredatının ve metodolojisinin belirlenmesi, pilot uygulamanın gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında 10 adet modül geliştirildi. Bu modüller; İşlevsel Çeşitlilik, Bağımsız Yaşam Felsefesi, Kişisel Asistan, İletişim Becerileri, Özerklik Gelişimi, Organizasyon Becerileri, Diğer Kişisel Beceriler, Temel Bakımın ve Beslenmenin Sağlanması, Mobilizasyon, Yardımcı Araçlar ve Teknolojiler’dir. Geliştirilen modüller online eğitim platformuna (http://eu-assistant.pragmaeng.it/login/index.php) aktarıldı.

Engelli ve hasta bakım alanında çalışan veya hizmet veren paydaşlara yönelik 15 Ağustos 2018 tarihinde Akgün Otel’de proje çoğaltıcı etkinliği düzenlendi. Etkinliğe kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri davet edildi. Misafirlere projenin amacı, ortakları, faaliyetleri ve ürünleri hakkında bilgi verildi. Modül içeriklerinin sunumu yapıldı. Online eğitim platformunun tanıtımı yapıldı.

Proje hakkında daha fazla bilgi için (http://www.euassistant.com) adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

parasal çözümler