İSTANBUL VALİLİĞİ CULTOUR PROJESİ ULUSLARARASI FİNAL KONFERANSI

05.07.17

Cultour Projesi̇ Uluslararası Fi̇nal Konferansı Sura Ayasofya Otel Konferans Salonunda 04.07.2017 Salı Günü gerçekleşti.
Konferansa; İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Mevlana Celalettin Kaplan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Süreyya Büyükçınar, İstanbul Ticaret Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri Öğretmeni Semra Dalkıran katıldı.
Konferansta konuşan İstanbul Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Harun Yaman, İstanbul Valiliğinin ortağı olduğu ve turizm sektöründe çalışan personelin mesleki yeterliliğinin arttırılmasının hedeflendiği Cultour Projesi’ne ilişkin, “Farklı kurumlardan 150 katılımcıya araştırmamızı uyguladık. Eğitimde, 20 farklı kurumdan eğitici ve öğreticilere, 5 sektör temsilcisine bu eğitimleri ulaştırdık. Nisan ayında yaptığımız uygulamalarda katılımcıların birçoğundan olumlu geri dönüşler aldık.” dedi.
Yaman, projenin 1 Eylül 2015’te başladığını, Ağustos 2017’de de sona ereceğini belirterek, “Projenin amacı turizm sektöründe çalışan personelin mesleki yeterliliğinin arttırılmasıdır. Burada 6 tane temel mesleki yeterlilik belirledik. Bunu Avrupa’daki Mesleki Eğitim ve Öğretimde Kredi Transfer Sistemi’ne ( ECVET) göre geliştirdik.” diye konuştu.
Proje Yöneticisi Josepha Geronimi de şöyle konuştu:
“Turizm sektöründe çalışan insanlar kültürel arası yetkinlik açısından belli noksanlıklar gösteriyorlar. Birlikte çalıştığınız insanlar veya yönettiğiniz kişiler yahut muhatap olduğunuz turistlerin evveliyatını, geldiği kültürü düşünerek tepkileri ona göre vermek ve ona göre davranmak gerekiyor. Fransa, İtalya, Portekiz, Türkiye, Bulgaristan projeye ortak olan ülkeler. Projenin çıktılarının tamamı İngilizce ve bu projeye ortak olan ülkelerin kendi dillerinde de sağlandı. Mesleki ve teknik eğitimde, kamuda, özel sektörde kültürlerarası yetkinliklerin öneminin biraz hafife alındığını, yeterince dikkate alınmadığını görüyoruz. Bu proje sayesinde bu alandaki eksikliklerin giderilmesini ve eğitim yoluyla bu alanda ilerleme sağlanmasını hedefliyoruz.”

parasal çözümler